//Babalar Gününe İthafen…

TDK’da “Baba” kelimesinin birden fazla anlama sahip olduğunu görürüz. Otorite sahibi, kurtarıcı, güçlü, yenilmez, aile reisi, evin direği. Aynı zamanda kızan, karışan, sinirlendiren. Birçok dilde benzerlik gösteren kelime, ba çocuk sesinden türetilmiştir. Baba…

Nasıl anne olmak kolay değilse baba olmak da kolay değildir elbette. Çocuk yaşlarda dinlenen masallarda erkeğe dayatılan ağır bir misyondur. Önce beyaz atlı prens olacakları için sevinirken sonrasında hayatın en önemli ve en zor misyonu yüklenir üzerlerine, çocuğuna baba olmak…

Anne koruyan, kollayan 4 kanatlı melek ise, Baba da tüm yapı taşlarının başında gelir. Baba ne kadar güçlü ise evlatları da o kadar dimdik durur hayata karşı. Yaşama dair insanlık adına ilk erdemlerini babalarından öğrenir evlatlar.

Baba ne kadar hayatta ise evlatlar o kadar huzurludur o evde. Evlatlar ve özellikle kızlar babalarının yaptığı ve söylediği hiç bir şeyi unutmazlar. Evlatlar en çok babalarına kırılır ve yine en mutlu geçirdikleri an babaları ile olan an’dır.

Kız çocuğuna sahip olan babalar, kızlarının ilk tanıştığı erkektir ve kız çocukları babalarına çok güçlü bir sevgi ile bağlıdırlar. Erkek çocuklar ise rol model olarak ilk tanıştıkları erkek olan Babayı rol model almaya başlarlar hayatta. Çünkü çocuklar bebeklikten itibaren taklit ederek öğrenirler hayata dair her ne var ise. Babanın olmadığı evlerde akşamları ağır geçer, meyvesi olmasa bile bir çınar misali gölgesi yeter babamızın.

Babalar çocuklarının gözünde hep en güçlüsüdür, kaya gibi dimdik duranıdır. Baban var ise hayatında sırtın yere gelmez, bilirsin ki düşsen de arkanda sapasağlam ve elini tutacak olan bir baban vardır.

Erkek evlatlar dışarıda gerçek yaşama dair her ne var ise yine babalarından öğrenir. Babaları ile giderler ilk maçlarına, ilk aşklarını babalarına anlatırlar.

Kız evlatlar ilk kahvelerini babalarına yaparlar. Yıllar içerisinde babalarının tam sevdiği kıvamda yapmayı öğrendikleri kahveyi, bir gün gelir iki sevdiği insan karşılıklı otururken yaparlar aynı evde… Erkekler ağlamaz deriz ama gözlerinde biriken gözyaşlarını belki de ilk ve son kez o gün görürüz babamızın göz pınarlarında.

Babanız yanınızda ise 1-0 öndesinizdir hayata karşı her zaman…

“Baba demek,

Güçlü, Cesaretli, ve Onurunla onurlu, gururlu ol demek!

Baba demek,

Can demek, Nefes demek, Canıma can katan kan demek…”

Varlığında kıymet bilmez isek yokluklarında çok özleriz….

 

Hülya Çomoğlu Memiş

hulya@cozzybeauty.com