//Cilt Bakımı Rutini Nasıl Oluşturulur?

Kadınların güzellik ve bakım denince ilk akıllarına gelen şey makyaj olsa da, makyajdan daha önemli ve makyajın güzelliğini bile etkileyen bir konu vardır, cilt bakımı. Cilt bakımı yapmayı çoğu zaman aksatırız, önemsemeyiz ve üşeniriz. Ancak cilt bakımının uzun vadede cilt sağlığımızın destekçisi olduğunu unutmamak lazım.

Her kadın cilt tipinin ne olduğunu öğrenmeli ve cildine uygun ürünler kullanarak cilt bakımı yapmalıdır. Cilt tipinizin nasıl olduğunu öğrenmek için güzellik uzmanlarına danışmanız ve onların önerdiği ürünleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra yapmanız gereken edindiğiniz ürünleri doğru sırayla uygulayarak bunu bir alışkanlık haline getirmektir.

Cilt bakımı rutininde hangi ürünler yer almalı?

Cilt bakımının olmazsa olmazı yüz temizleme ürünleridir. Bu ürünleri pek çok formda bulabilirsiniz; jel, köpük vb. Cildinize uygun olanını seçtikten sonra cilt bakımınıza her zaman temizleme ürünü ile başlamalısınız. Cildinizi gün içinde maruz kaldığı makyaj kalıntıları ve kirden arındırarak gözeneklerinize rahat bir nefes aldırın.

Temizlemeden sonra yine cilt tipinize uygun toniği seçerek henüz gözenekleriniz açıkken uygulamalısınız. Burada tonik hem temizleme işlemine destek olur, hem de cildinizi sıkılaştırır. Toniklerin de yine pek çok çeşidini bulabilirsiniz. Siyah noktalarınız vs. fazla ise ferahlatıcı rahatlatıcı tonikler yerine siyah noktalarınıza etki edecek tonikleri tercih etmenizi öneririz. Birden fazla tonik kullanabilirsiniz, her ürünün etki ettiği bölge ve sorun ayrıdır.

Tonikleme işlemi de tamamlandıktan sonra cildinizin en çok ihtiyacı olan nemlendirme işlemine geçebilirsiniz. Yağlı cilde sahip kişiler nemlendiricilerden uzak dursa da bu yanlış bir harekettir. Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için özel olarak üretilen ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Nemlendirme işleminde kremlere alternatif olarak kuru yağlar kendini göstermekte. Kremsi yapıdan hoşlanmayan kişiler için kuru yağlar iyi birer nem kaynağı olabilir.

Genel olarak cilt bakımında yapılması gereken işlemler temizleme-tonikleme-nemlendirme şeklindedir. Siz bu amaca hizmet eden sizin cilt tipinize uygun ürünler ile istediğiniz gibi bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.  Günlük işlemlerin dışında haftalık olarak cilt tipinize göre en fazla 2 kere peeling ve maske yapmanızı öneririz.

Bu saydıklarımız günlük ve haftalık cilt bakımı rutininizde olması gerekenlerdir, her gün tekrarlayarak bu alışkanlığı kazanmanızı öneririz. Bu işlemleri uygulayarak cildinizde yarattığı farkı gözlemleyebileceksiniz, uzun vadede sizi yaşlanma etkilerinden de koruyacaktır.

 

Ezgi Kümbüloğlu

ezgikumb1@gmail.com

Yazar Hakkında: