/, El & Ayak Bakımı, Makyaj, Saç Bakımı/En Bilinen 5 Güzellik Sorunu – ve Bazı Faydalı Çözümler

S: Göz altındaki koyu halkaların nedeni nedir – ve hangi tedaviler yardımcı olabilir?

C: Gözlerin altında zaman zaman oluşan koyu halkalar, uyku eksikliği, sıvı kaybı veya alerji gibi basit faktörlerden, özellikle yüz ve burun bölgesindeki tıkanıklıklardan kaynaklanabilir. Koyu halkalar ırsi de olabilir, bazı etnik gruplarda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Ancak birçok insan için, koyu halkalar adeta işyerindeki yaşlanma sürecinin bir işaretidir. Sanki biz yaşlandıkça, göz damlalarının altındaki yağ bezeleri, altındaki damarların gözükmesine izin veriyor gibi… Dahası, yaşlandıkça, cildin altındaki kan akışı durgunlaşır ve bu alandaki karanlığı daha da arttırır.

Bazen cilt açıcı bir ürün koyu halkaların solmasına yardımcı olurken, Amerikan Dermatoloji Akademisi, K vitamini ve retinol kombinasyonu içeren kremlerin daha da güçlü açıcı etkiye sahip olduğunu bildirdi. Retinol, kollajeni yeniden inşa etmeye yardımcı olurken, K vitamini direkt olarak kan damarlarında çalışır; bu da potansiyel olarak koyu halkaların görünümünü iyileştirir.

Koyu halkaları gizlemenin en iyi yolu kozmetik bir kapatıcı üründür. Bununla birlikte, mümkün olduğunca doğal cilt tonunuza en yakın olanı seçmek önemlidir. Çok hafif, özellikle beyaz olan bir kapatıcı seçildiğinde, koyu halkaların gri renkte görünmesine neden olacaktır ve bu da soruna daha fazla dikkat çeker.

S: Güneş koruyuculu makyaj ürünü kullanırsam, ayrıca güneş kremi uygulamam gerekir mi?

C: Bütün bunlar makyaj ürününüzün SPF (güneş koruma faktörü) derecesine bağlı. Eğer 15 veya daha fazla ise, maksimum korumayı elde etmek için yeterince kalın bir tabaka halinde ve düzgünce uyguladığınız sürece muhtemelen yeterli olacaktır. 15 SPF’den daha düşükse, güneş kremi de kullanmaya ihtiyacınız olacaktır. Ancak unutmayın, SPF sayıları kümülatif değildir. Yani, fondöteniniz 10 SPF ve pudranız 8 SPF ise, elde ettiğiniz maksimum koruma 10’dur. Ayrıca, güneşe maruz kalmanın güneş kremini düşürdüğünü ve birkaç saatte bir yeniden uygulamanız gerektiğini unutmayın. Makyajınızı düzeltmek zorunda kalmamak için, mineral pudraları ve mineral maskeleri kontrol edin. Bu gevşek pudralar doğal bir güneş kremi içerir ve makyajın üstünde ağır, topaklanmış görünüm almadan fırçalanabilir.

S: Yaşlılık lekeleri ile başa çıkma ve yaşlanmayı engellemenin en iyi yolu nedir?

C: Bu kahverengi lekeler (“yaşlılık lekeleri” veya “karaciğer lekeleri” olarak da bilinir) aslında güneşe maruz kalmanın bir sonucudur. Onlardan kaçınmanın bir yolu, ellerini güneşten korumaktır. Bunu yapmak yaşlılık lekeleri riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kolajen döküntüsünü azaltarak ellerinizin daha az kırışmasını sağlar.

Yaşlılık lekeleri yaş ile bağlantılıdır, nadiren 30 yaşın altındaki insanlarda bulunur, bu nedenle ömür boyunca güneşe maruz kaldıysanız doğum günlerinizi hibe edeceksiniz demektir! Hayatınızın erken dönemlerinden itibaren güneş kremi kullanıyorsanız, sonraki yıllarda yaşlanma riskini azaltabilirsiniz. Fakat asla çok geç değildir: Yaşlılık lekeleri oluştuktan sonra güneş kremi kullanmak daha fazla görünmesini engellemeye yardımcı olur.

Cilt aydınlatıcı ürünler bazı yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı olsa da, lazerler veya kimyasal peeling gibi kalıcı işlemler tamamen kaldırılabilir. Bir uyarı: Bu tedaviler etkili olsa da, ellerin sırtındaki deride yüze göre daha az kan damarı bulunur, bu nedenle iyileşme daha uzun sürebilir.

S: Yağ karşıtı şampuanlar neden saçlarımı yağlı hale getiriyor?

C : Sorun, yağ üretimi “tepkisi” olarak bilinir; bu durum, saçınızdan çok fazla yağ çıktığında daha fazla yağ üretmek için yağ bezlerinize mesaj gönderilerek ortaya çıkan bir durumdur. En büyük suçlular sert şampuanlardır, bazıları yağlı saçlar için formüle edilmiştir. Sorunu çözmek için, “kuru”, “hassas” veya boyalı saçlar için bir şampuan seçin. Bu ürünler, saçların boyasını çıkarmadan en derin temizliği sağlamak üzere tasarlanmıştır. Böylece tüm yağları etkin bir şekilde kaldırmış olursunuz, aynı zamanda “yağ alarmı”nı tetiklemeyeceksiniz.

Bu durum yağlı ciltler için de geçerlidir. Gerçekten, uzmanlar cilt tahrişine karşı vücudun doğal cevabının yağ üretimi olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, daha sert, daha temiz – daha fazla yağ çıkarırsanız – yağ bezleriniz o kadar fazla yağ üretecektir. Peki ne tür temizleyiciler kullanmalısınız? Kuru veya hassas ciltler için önerilenler gibi “hassas” olarak işaretlenmiş ürünlere göz atın. Bunlar yağ asidini temizlerken, fazla yağı giderecektir. Bu cildi korur ve yağ üretimini kontrol altında tutar.

S: Cildimin türüne göre doğru nemlendiriciyi nasıl seçebilirim?

C: Sanki dışarıda yaklaşık bir milyon nemlendirici seçimi var – ve sizin için en iyi olanı bilmenin yolu yok gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, cilt türünüzü bir kılavuz olarak kullanırsanız, ürün seçeneklerini önemli ölçüde daraltabilirsiniz diyor.

İşte size yardımcı olabilecek hızlı bir kılavuz:

  • Cildiniz kuru ve/veya hassas ise – kolayca tahriş oluyor ise – bu cilt tipi için formüle edilmiş bir nemlendirici arayın.

Cildiniz yağlı ve sivilce eğilimli ise nemlendiriciniz “non-komedojenik” olarak etiketlenmelidir.

  • Yüzünüzü çok kuru hissederek uyanırsanız, o halde kullandığınız gündüz nemlendiricisine ek olarak, ayrıca bir gece nemlendiricisine, yani genelde daha zengin, daha kalın ve gündüz kreminden daha ağır olana ihtiyacınız olacaktır.

S: Saç rengim neden solup gidiyor ve bu konuda ne yapabilirim?

C: Saçlarını renklendiren herkes sana söyleyebileceği gibi, kuaförden çıktığınızda yaptırdığınız gölge, 3 haftayı geride bıraktığınızda aynı renk olmayabilir. Bu, özellikle daha fazla renk değiştirme eğiliminde olan sarışın saçlar için geçerlidir.

Solan saç renginin bir nedeni oksidasyondur, havadaki oksijen molekülleri kendilerini saçlarınızdaki renk moleküllerine bağlarlarken oluşan doğal bir süreçtir. Bunun sonucunda donuklaşır ve saç rengi solar. Yapabileceğiniz pek fazla şey yokken, önemli bir güce sahipsiniz: güneşe maruz kalma. Gerçekten de güneş, saç rengini odanızın perdelerinde olduğu gibi siler. Kafanızı kapalı tutmak, güneşin solma gücünü önemli ölçüde azaltacaktır.

Şampuan ve su çeşidi de renk solmasını etkiliyor. Mineralce ağır (özellikle de kuyu suyu) olan sert su saçlarında donukluk ve solmaya neden olan tortular bırakabilir. Boyayı çıkarabilen sert veya ilaçlı bir şampuan kullanırsanız, bu durum daha da şiddetlenir. Solmayı azaltmak için, hassas kaliteli bir şampuan seçin ve boyalı veya yıpranmış/kuru saçlar için olan ürünleri tercih edin. Ayrıca renk arttırıcı bir şampuan denemek isteyebilirsiniz, saçları canlandıran ve renge parlaklık kazandıran geçici bir üründür. Bununla birlikte, bu şampuanları denerseniz boyacınıza söyleyin. Bazıları kalıcı saç boyamasının performansını etkiler.

Kaynak: http://www.webmd.com/beauty/features/5-most-common-beauty-questions#1