//Erkeklerin Saçları Neden Dökülür?

Erkeklerde saç dökülmesi, saç folikülünün çapı küçülmeye başladığında görülür. Bu durum, DHT olarak adlandırılan ve testosteron hormonunun aktif versiyonu olan dihidrotestosteron hormonunun saç folikülüne kendiliğinden bağlanması ile gerçekleşir ve yaş artışıyla birlikte DHT’nin neden saç folikülüne bağlandığı bilimsel bir makale konusudur. Kontrol edilmediği takdirde, folikül sonunda ölür ve saç üretemez duruma gelir. Bu nedenle, saç dökülmesi başladığında zaman kaybetmeden harekete geçilmesi ve önlem alınması önerilir. Uzmanlar erkek tipi saç dökülmelerinin % 95’ine DHT’nin saç folikülllerine olan etkisinden kaynaklandığından söz etmektedir. İnsan vücudunda üretilen DHT’nin üretim miktarı tamamen bireyin genetik yapısına bağlıdır. DHT’nin üretim miktarı arttıkça, yaygın bir şekilde tüm saçlı derideki dökülen saç miktarı da artmaktadır. Peki DHT artışı önlenebilir mi? Merak ediyorsanız, DHT artışını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

DHT’nın dışında, sıcak saç şekillendirici aletlerin sürekli kullanılması, sık sık şampuanla yıkama, sık ve sert bir şekilde saçları fırçalama ve çok sayıda saç bakım ürünü saçların dökülmesine yol açabilir. Aşağıda saçların dökülmesine yol açan etmenler şöyle sıralanmıştır:

  • Kullanılan ürünler ne kadar doğal olursa olsun, şampuan ve saç kremi kullanmak saçlar için doğal olmadığından, zamanla saçların zayıflamasına sebep olabilir,
  • Sürtünme ve durulama işlemi de saç tellerini aşındırarak zayıflatır. Her yıkamada, saç derisindeki besleyici maddeler durulanarak saçınızdan uzaklaşır ve saçın zayıf ve kırılgan olmasına yol açar. Bunun önüne geçmek için, her gün saçları yıkamak yerine, şampuanla yıkama sıklığını haftada 3 ya da 4’le sınırlayın, saçın nemini koruyabilmesi için her yıkamada erkekler için özel doğal saç kremi kullanın.
  • Bir erkeğin saçını havlu ile kurutması saça en büyük zararı veren işlemdir. Islak saç zarar görmeye müsaittir. Islak saçınızı havlu ile ovduğunuzda saçın dış tabakası olan kütikül tabakası zarar görür. Üfleyerek kurutmada saçı ve saç derisini kuruttuğu için saça benzer şekilde zarar verir. Saçlarınızı havlu ile nazikce kurutmanızı ve sonrasında saçın hava ile temasıyla kendiliğinden kurumasını beklemenizi tavsiye ederiz.
  • Saçınızı at kuyruğu şeklinde toplamaktan ve sıkı şapkalar giymekten kaçının. Her iki uygulamada saç derisi çekildiği için çekiş kelliği denilen saçın çekildiği yerlerde dökülmelere yol açabilir. Sıkı şapkaları takmak ya da saçı at kuyruğu şeklinde toplamak uzun süre yapılırsa bu durum saçlardaki hasarı kalıcı hale getirebilir.
  • Saçın uzamasını hızlandırmak için saçlı deriye masaj yapmayı deneyin. Bu masaj kafa derisindeki kan dolaşımını artıracak, saçları büyütecek ve ayrıca harika hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Kullanacağınız şampuanın aloe, pro vitamin B5, protein ve amino asitler içerdiğinden emin olun. Aloe, saç derisini nemlendirerek saçların büyümesini sağlar ve saçları yumuşatır.
  • Pro vitamin B5, saçın elastikiyetini ve su tutulumunu artırdığı için yıllardır saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Saç hücresinin temel yapı taşını oluşturan protein ve amino asitler saçı besler. Bu bileşenler saçın büyümesine izin vererek, hücre yenilenmesi yoluyla en güçlü şeklini almasını sağlar.

Kaynak: https://brickellmensproducts.com/blogs/grooming-manual/63511875-mens-hair-care-manual