//Kendinizi Güneşten Korumanın En İyi 10 Yolu

Yaz sezonunda çoğumuz, açık havada daha fazla zaman geçirmenin keyfini yaşar ve avantajından faydalanırız. Uzun kış mevsiminden sonra bir miktar güneşlenmek ruhumuza iyi gelirken, güneş cildimiz için sorun oluşturabilir. Deri kanserlerinin %90’ından fazlası güneş ışınları sebebi ile oluşur. Amerika Ulusal Deri Kanseri Farkındalık ayında, New Jersey Dermatoloji Derneği, halkı yazın güneşe karşı koruyucu önlemler almaya ve deri üzerinde herhangi bir leke ya da lezyon durumunda dermatoloğa başvurmaları konusunda çağrıda bulunmaktadır.

Amerikan Kanser Derneği, yıl içerisinde bir milyondan fazla yeni deri kanseri tanısı konulacağını tahmin etmektedir. New Jersey Dermatoloji Derneği Başkanı Dr. Alexander Doctoroff, kendimizi güneşten korumak için bazı tavsiyelerde bulunmakta, yetişkinlerin yılda bir kez dermatoloji kontrolü yaptırmasını önermektedir. En önemli dersin korumak olduğunu”, “Erken teşhisin deri kanserinden korumada yaşam kurtarıcı olabileceğini belirtiyor.

Kendinizi güneşten korumanın en iyi 10 yolu ise şöyle sıralanıyor:

  1. Güneş koruma faktörü en düşük 15 olan güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi, suya karşı dayanıklı olmalı, özellikle yüzmeden ya da terledikten sonra her iki saatte bir yeniden sürülmelidir.
  2. Deri tarafından emilebilmesi için güneş kremi dışarıya çıkmadan 30 dakika önce sürülmelidir.
  3. Güneş kremi kullanırken cömert olunmalı, uygulanacak miktar, ortalama bir yetişkinin yüz, boyun, kollar ve bacakları kaplamalıdır.
  4. Şapka, güneş gözlüğü, uzun kollu tişört ya da pantolon gibi koruyucu kıyafetler giyilmelidir.
  5. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında mümkünse gölgede durulmalıdır.
  6. Kırışıklığa ve deri kanserine sebep olabileceği için solaryumdan uzak durulmalı, bronzlaştırıcı ürünler güneş kremi ile birlikte kullanılmalıdır.
  7. Çocukları güneşten korumak için, güneş koruma faktörü en az 15 olan güneş kremi kullanılmalı, gölgede oyun oynamaları sağlanmalı ve koruyucu kıyafetler giydirilmelidirler.
  8. 6 aylıktan küçük bebekler direkt güneş ışınına maruz bırakılmamalı, ultraviyole ışınlara karşı her zaman şapka takmalı ve koruyucu kıyafetler giydirilmelidir.
  9. Yetişkinler olası anormallikleri erken ve kolay belirlemek için kendi kendilerini incelemelidirler.
  10. Yılda bir kez dermatolojiye gidilerek tam bir vücut taraması yapılmalıdır.

Kaynak: http://www.healthywomen.org/content/blog-entry/top-10-ways-protect-yourself-sun