//Mükemmel Makyaj: Kusursuz-Hızlı Olmak için 8 Süper-Kolay Adım!

 

Birinci Adım: Koyu Halkaları Gizle

Her şeyden önce ilk adım olarak: Kapatıcının sorunsuzca yerleşmesi için SPF’li bir nemlendirici uygulayın.

Ardından sadece göz altı halkaları ve lekeler gibi ihtiyacınız olan yerlere bir kapatıcı kullanın, bu fotoğrafları bir araya getiren makyaj sanatçısı Ana Marie Rizzieri‘ye öneride bulunun. Laura Mercier Secret Concealer gibi kremsi formülde bir kapatıcıyı leke üzerinde cilt tonunuza uyacak şekilde deneyin. Rizzieri “Daha hafif bir leke seçmek bir efsanedir” diyor. “Gözlerin altındaki çok beyaz daireler, bronzlaşma esnasında gözlük takmış gibi görünüyor.” Sivri bir kapatıcı fırçası ile küçük şeritler halinde uygulayın. Ardından yüzük parmağınızı kullanarak ufak dokunuşlarla kapatıcıyı harmanlayın ve göz altlarınızı sertçe çekiştirmeyin, Rizzieri talimatlarını bu şekilde veriyor.

Uzman İpucu: İnce çizgiler elde etmek için fırçanızın ucunu kullanın.

 

İkinci Adım: Baz Dokunuşu

Cildinizde hızlı bir şekilde mükemmel bir sonuç elde etmek için stick fondöten kullanın.

Stick Fondöten kullanmak hem daha kolaydır ve hem de size tamamen kusursuz bir uygulama sunar. Biz Bobbi Brown Stick Fondöteni seviyoruz. Rizzieri’nin tekniğini deneyin: Stick fondöteni dev bir işaretleyici gibi kullanarak, elmacık kemiklerinizde, burnunuzun kenarlarında ve üstündeki kaşların üzerinde kalın çizgiler çizin ve parmaklarınızla harmanlayın. Biraz daha güneşte bronzlaşmış gibi görünmek ister misiniz? Harmanlamadan önce, çizgilerden arınmış bir parlaklık elde etmek için aynı yerlerde iki veya üç ton daha koyu olan ikinci bir stick fondöten kullanın (fotoğraflarda koyu duruyor olabilir ancak o koyuluğun dağıtınca kaybolduğuna söz veriyoruz). Parmaklarınızı kullanarak yüzünüzdeki ve boynunuzdaki iki rengi karıştırın—parmağınızdaki stick fondötenin cildinize ısınmasına ve yedirilmesine yardımcı olur.

Uzman İpucu: Daha aydınlık bir görünüm ister misiniz? Nemli bir bitiş için harmanlamadan önce nemlendiriciyi ince bir katman olarak elinizle cildinize uygulayın.

Üçüncü Adım: Tekrar Değerlendirin ve Mükemmelleştirin!

Eğer yüzünüzde hala sinir bozucu bir sivilce veya leke duruyorsa, lekenin üzerine ilave bir kat kapatıcı uygulayarak lekeyi gizleyin.

Birinci adımda olduğu gibi aynı adımı kullanın (Alice’in alnındaki çizik için işe yaradı) veya Almay Clear Complexion Concealer gibi salisilik asit içeren bir kapatma işlemi uygulayarak kamuflaj yaparken lekeleri gidermeye yardımcı olun. Sorunlu bölgelerde tüpü direk yüze kaydırarak sürmek yerine sivri uçlu bir fırça yardımıyla sürün. Rizzieri lekelerin hemen üzeri için “tamamen karıştırılmış olması gerekmez” diyor ancak doğallıktan uzak bir görüntüden kaçınmak için yüzük parmağınızla pürüzsüz olana kadar ürünü yedirmeniz gerekiyor.

Uzman ipucu: Ürünün kalıcılığını korumak, yağlanmayı önlemek için pudrayla üstünden geçin ve uygulanan ürünlerin gün ortasında cildinizden kaymasını önleyin.

Dördüncü Adım: Şimdi Allık!

Bir fırça ve pudra ile elmacık kemiklerine şekil vermeyi ve gölgelendirmeyi unutun ve bunu yerine krem allık kullanarak doğal parlaklık efekti verin.

Bu fotoğrafta da görüldüğü gibi, yanaklarınızın elmalarına uygulayın. (Sizinkini bulmanın hızlı yolu: Gülümseyin!) Ardından uyguladığınız rengi şakaklarınıza doğru parmaklarınızla harmanlayın. Bizim seçimimiz: Yves Saint Laurent Creme de Blus No:6 Rouge Passion. Modelimizde kullanılan çilek tonu gibi parlak tonlar doğal görünebilir ancak renk çekingen birisi iseniz yoğunluğu tek seferde değil katmanlı olarak oluşturun.

Uzman İpucu: Uyguladığınız allık fazla mı kaçtı? Yüzünüzü tamamen yıkamak, sıfırdan başlamak yerine fondöteninizi biraz allığınızın üzerine uygulayarak allığın fazla görüntüsünü alın.

Beşinci Adım: Pırıl Pırıl Göz Tabanı Uygulayın

Tamamen profesyonel görünümlü göz makyajı için işaret parmağınızı kullanarak kirpik çizgilerinizden kaş kemiklerinize parlak bir krem far uygulayın.

Bu görünümü yaratmanız gereken tüm tonları paletinde barındıran Revlon Illuminance Creme Shadow in Copper Canyon’u deneyin. (Bonus: Aydınlatma işlemi eğer kaşlarınızı almamışsanız bu tüyleri gizlemenize yardımcı olur!) Eğer cildiniz modelimiz gibi en açık tondaysa gümüşümsü beyaz bir aydınlatıcı deneyin, orta-koyu tondaysa şampanya renginde bir aydınlatıcıyı tercih edin. Ekstra parlak bir etki elde etmek için aydınlatıcıyı göz pınarlarınıza da sürün. Rizzieri, ünlüler bu hileyi her zaman kırmızı halıda kullanıyor diyor.

Uzman İpucu: Eğer göz kapaklarınız yağlıysa bu aydınlatıcıyla gölgeleme işleminden önce bir göz bazı kullanın.

Altıncı Adım: Gözlerinizi Öne Çıkartın

Daha sonra, bronz ve altın krem farları (her ikisi de aynı Revlon paletinde bulunuyor) kullanarak gözlere daha fazla derinlik kazandırın.

Daha fazla kontrol için bronz farı katlanma bölgenize düz bir gölgeleme fırçası ile uygulayın ve parmaklarınızı göz kapağınızın lekelenmemesi için kullanın—kaş kemiklerinize bu farı uygulamaktan kaçının. Rizzieri, herhangi bir sert çizgi veya çizgi olmamalı diyor; harmanlanmış ve zahmetsiz görünmelidir. Her şeye dokunmadan kıvamlı olmasını sağlamak için (bunlar gibi kremsi formüllerle önemlidir), krem farla aynı tonda bir toz göz farı ile uygulayın veya üstünden renksiz şeffaf bir pudra (3. adım’da kullanılan ürün gibi) ile geçin. Ardından gözlerinizi olduğundan daha büyük göstermek için biraz altın krem rengindeki farla göz kapağınızın ortasını hafifçe vurgulayın ve parmaklarınızla veya küçük bir fırçayla alt kirpik diplerinize de uygulayın.

Uzman İpucu: Gözlerin altına altın rengi kullanmak ışıl ışıl gösterir ancak koyu tonlar kullanmak göz altı halkalarına dikkat çekebilir.

7. Adım: Biraz Keskinleştirme Ekle

Daha fazla yoğunluk için üst kirpiklerinizin çevresinden kahverengi bir kalem ile geçin ve bir karıştırma fırçasıyla dağıtın.

Daha sonra önceki adımda kullanılan aynı toz göz farı ile ayarlayın. Smashbox Hyperlash Mascara gibi bir maskarayla üst ve alt kirpiklerinize iki kat maskarayla bitişi yapın, son sihirli dokunuşlarla dış kirpiklere odaklanın. Kaşlarınız modelimizinki kadar dolu değilse, boşlukları kalemle hafifçe doldurun ve fırçalamak için tek kullanımlık bir maskara fırçası kullanın.

Uzman İpucu: Gözleri daha da güçlendirmek için rimeli uygulamadan önce bir kirpik kıvırıcısı kullanın. Mümkün olduğunca kirpiğinizin diplerine yakın olarak başlayın ve kıvırıcıyı hafifçe uçlara doğru ileri doğru itin.

Sekizinci Adım: Parıldayan Dudaklar

Eğer dudaklarınız kuru veya çatlamışsa nemli bir bezle nazikçe üzerindeki ölü deriyi alın ve dudak nemlendiricisi uygulayın.

Nemlendiriciyi uyguladıktan sonra bırakın dudaklarınız iyice nemlesin, eğer dudaklarınızı çok kaygan hissederseniz bir peçete yardımıyla kurulayın. Rizzieri, Maybelline New York Color Sensational Lipstick’in Very Cherry isimli ruju gibi çilek renginde bir ruju tüpün içerisinden direkt dudaklarınızın ortasına (dudaklarınızı öpücük şeklinde yaparak) uygulayın, ruj ilk aşamada rengini verecektir diyor. Ruju dudaklarınızın ortasından dışına doğru karıştırın, sonlara parmaklarınızı kullanarak renkleri harmanlayın. “Bu size daha yeni buz parmak yemişsiniz gibi ışıl ışıl bir görünüm verecektir.” diyor. Eğer gece dışarı çıkacaksanız da ekstra parlaklık katmak için rujun üzerine bir katman daha parlatıcı sürün.

Uzman İpucu: Parlatıcınızı sürmeden önce dudaklarınızda bir parça buz gezdirirseniz, parlatıcınızın gün boyunca rengini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Ta-da, işte hazırsınız!

 

Kaynak: https://www.glamour.com/story/perfect-makeup-8-super-easy-steps-for-looking-flawless-fast-2011-05