//Yazın Cildinizi Canlı ve Parlak Tutmak İster Misiniz? İşte Bunu Sağlayacak Adımlar

Peeling, Temizleme, Nemlendirme, Buhar Yapma ve Tonik Uygulama

Peeling: Peeling, üst derideki ölü hücrelerin uzaklaştırılması işlemidir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir macunla ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Bunun için yulaf, süt ve unu karıştırarak elde edeceğiniz macunu fırça yardımı ile cildinize uygulayabilir, sonrada ovalayarak yıkayabilirsiniz. Bu şekilde ölü hücreler uzaklaşacaktır.

Temizleme: Yüz günde iki kez iyi bir temizleme ürünü ile temizlenmelidir. Çiğ süt, oldukça iyi bir temizleyicidir. Cildi temizlemek amacıyla kullanılan yoğurt ve bal aynı zamanda cildinizi nemlendirir. Temizleyici özellikteki süt, yoğurt ya da balı cildinize uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyip, ardından soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Nemlendirme: Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sıklıkla su bazlı nemlendiricilerin kullanılması ile elde edilir. Nemlendirici, yüz yıkandıktan hemen sonra cilt hala nemli iken uygulanmalıdır. Gece uygulanan nemlendirici ise cilde daha fazla parlaklık kazandırır.

Buhar Yapma: Tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve deride biriken kirleri uzaklaştırarak cildi temizler. Haftada bir kez yapılacak buhar terapi cildinizi yumuşak ve temiz yapacaktır.

Tonik: Toksinlerin uzaklaştırılmasına yardım eder. Cildi nemlendirir, temizler ve aynı zamanda canlandırır. Gül suyu ve gliserin eşit miktarlarda karıştırılarak doğal bir tonik elde edilebilir. Her gece düzenli olarak uygulanan bu doğal tonik, sivilceleri, siyah noktaları ve cilt lekelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Güneş lekelerinin azaltılması, cilde sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır. 2-3 adet badem, küçük bir limonun suyu ve bir miktar süt karıştırılarak evde yapılan macun güneç lekelerine iyi gelecektir. Bu macun gece cilde uygulanır ve sabaha kadar ciltte kalır. Sabah uyanınca da ılık su ile cilt temizlenir.

Yaz aylarında canlı bir cilt elde etmenizi sağlayacak ev yapımı doğal karışımlardan birkaçı şunlardır:

  • Eşit miktarda bal ve limon suyu karıştırılır ve yüze uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Güneş lekeleri için oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Salatalık suyu tonik gibi ciltteki sivilceleri, siyah noktaları ve güneş lekelerini azaltmak için kullanılır. Ayrıca cilde yumuşaklık verir.
  • Un, süt ve birkaç damla limon suyu karıştırılarak macun elde edilir. Cilde uygulanır ve 30 dakika bekletildikten sonra yıkanır.
  • Toz zerdeçal, buğday unu ve susam yağının karıştırılmasından elde edilen macun ciltteki istenmeyen tüylerin uzaklaştırılmasına yardım eder.
  • Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için portakal suyundan yararlanabilirsiniz.
  • Havuç suyu ile cildiniz canlılık ve parlaklık kazanacaktır.
  • Nane suyunun düzenli kullanımı cilt lekelerine iyi gelecektir.
  • Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu karışımlarla parlak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kaynak: https://beautyhealthtips.in/natural-tips-to-get-fair-glowing-skin-in-summer-season